Biostrateg
NCBiR
Seaqual
Opis projektu badawczego

SeaQual – Bezpieczeństwo i jakość żywności pochodzenia morskiego w aspekcie zagrożeń zoonotycznych i toksykologicznych: ocena ryzyka, monitoring i przeciwdziałanie.

Projekt współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu: "Środowisko naturalne, rolnictwo i leśnictwo” – BIOSTRATEG.

Nr projektu: BIOSTRATEG2/296211/4/NCBR/2016

Okres realizacji: 01.03.2016 - 31.12.2019

Wartość projektu: 12 892 387,00 zł
Wartość dofinansowania: 11 432 328,00 zł


Beneficjent
Konsorcjum Bałtyckie w składzie:
Morski Instytut Rybacki – Państwowy Instytut Badawczy
Szkuner Sp. z o. o.
Państwowy Instytut Weterynaryjny – Państwowy Instytut Badawczy
A&A Biotechnology s.c.
Zespół badawczy

Kierownik projektu:
dr hab. Magdalena Podolska prof. nadzw.
Morski Instytut Rybacki – Państwowy Instytut Badawczy
Zakład Zasobów Rybackich
tel.: +48 587-356-225
Zagadnienia badawcze
Projekt zapewnił kompleksowe podejście do identyfikacji ryzyka występowania patogenów i zanieczyszczeń w rybach i produktach rybnych oraz minimalizowania negatywnych skutków obecności pasożytów. Wszystkie cele projektu zostały zrealizowane:
1. Ocena ryzyka i minimalizacja skutków występowania patogenów, alergenów i substancji toksycznych w rybach.
2. Opracowanie nowatorskich, specyficznych i czułych metod molekularnych do wykrywania obecności pasożytów w rybach i produktach rybnych.
3. Opracowanie, walidacja i przygotowanie do wdrożenia optymalnych, innowacyjnych technologii wytwarzania produktów rybnych, spełniających wysokie kryteria jakości i bezpieczeństwa.
4. Podnoszenie konkurencyjności branży rybnej (na rynku krajowym i międzynarodowym), poprzez odpowiedni system edukacji w zakresie bezpieczeństwa i jakości produktów rybnych oraz poszerzenie wiedzy i kompetencji służb weterynaryjnych i Sanepidu (teoretyczne i praktyczne szkolenia i podręcznik „Dobrych praktyk”).